Aussie Junior Champs @ Mirrabooka – Help Needed!

A Canteen is being organised for the AJCs from Tuesday 27 September through to Sunday 2 October 2022, to raise funds for future participation in this annual event.  WA Squash is looking for volunteers to help flip toasties and sell snacks to some of the best juniors from across the country.

Please click on this link to put your name down for one or more 2.5 to 3 hour shifts:  https://docs.google.com/document/d/197pJvBO5X-sWD_gFr3plNuY1DNINVro3JWY8k2c5Oyg/edit.

Please also share this with anyone you know – many hands make light work!

WJCs – Day 5 Recap

With just one day remaining in the singles competition, it was a winning day on court for the Australian women’s players at the Junior World Championships.

Madison Lyon will play for a 29-30th place finished after her opponent Ona Blasco retired during their match. At the time the Sandgate Squash Centre player was up 2-0 (11-6 11-8).

After beating New Zealand’s Maiden-Lee Coe 3-0 (11-7 11-3 11-5), Mirrabrooka Squash Club’s Erin Classen will come up against France’s Lilou Brevard.

Hannah Slyth and Sophie Fadaely have set up an all-Australian clash for 57-58th place after both secured wins on Day 5.

Slyth won in a five-game thriller over New Zealand’s Anne Leakey. The Western Australian took the first two games before momentum shifted to Leakey. Coming down to the fifth and final game, it was a tight and tense tussel between the two opponents but Slyth came out on top, winning 3-2 (11-8 11-8 8-11 3-11 11-9).

Meanwhile, Sophie Fadaely won 3-0 (11-8 11-2 11-5) over South Africa’s Rachel Shannon. Fellow Carins Squash Club player Kurstyn Mather will play for a 61st place finish after beating Belgium’s Jeanne Dael 3-0 (11-9 11-5 11-6).

Maggie Goodman also secured a 3-0 (11-7 11-7 11-6) against Renske Huntelaar of the Netherlands.

The full schedule and results can be found here.

Livestream Details

Matches will be streamed across several different platforms:

  • YouTube WSF: All matches on the glass court and court 4 (Squash du Rêve)
  • Sport en France: Glass court matches on the app, semi-finals and finals on the channel
  • Olympic Channel: Quarterfinals (to be confirmed), Semi-finals and Finals
  • YouTube Squash du Reve – FFSquash: Courts 2, 3 and 5

Aussies in Action (Perth time)

Maggie Goodman v Sara Natalia Caicedo Ortiz – 4:40pm
Hannah Slyth v Sophie Fadaely – 5:20pm
Kurstyn Mather v Nicola Bentley – 5:20pm
Lilou Brevard v Erin Classen – 6pm
Yuvna Gupta v Madison Lyon – 6:40pm

Clubs Forum – TOMORROW!

The Clubs Forum is happening at WA Squash HQ (Belmont) from 6.30pm TOMORROW (Wednesday 17 August 2022).

Hear about Game Plan, Fuel to Go & Play, a general WA Squash update, and have your say about it all.

We want to hear from you! 

Not in Perth?  No worries!  There’s a Zoom link you’ll receive in your confirmation email.

So register now via https://www.eventbrite.com.au/e/wa-squash-clubs-forum-tickets-390943621897.

WJCs – Weekend Wrap

Day 2

The remaining two Australian single players both put in a huge effort overnight in Round 3 but fell short of advancing to the round of 16.

After a bye in round 1 and a dominant straight set victory in round 2, reigning Australian Junior Open U19 Girls champion Madison Lyon faced 5/8 seed Malak Khafagy from Egypt overnight. While the opening two sets were a close contest of back-and-forth points, Khafagy ran away with the final set to claim the win 3-0 (12-10, 11-8 11-3).

In the men’s competition, Oscar Curtis faced Ireland’s Denis Gilevskiy in the Round of 32. Curtis came into the match off the back of two straight set victories in the opening rounds of competition on Friday. However Ireland’s 9/16 seed proved dominant on the court, and took the victory 3-0 (11-3 11-6 11-4) to advance to the Round of 16.

In the Plate matches, all five Aussie men notched wins on the board, as did Maggie Goodman and Erin Classen in the women’s event.

Plate Match Results

Brendan Macdonald def Raphael Margon (FRA) 3:0 (11-7 11-6 11-7)
Dylan Classen def Daniel Lynch (IRL) 3:0 (11-9 11-7 11-6)
Andre Lynn def Kian Englund Jonsson (NOR)3:0 (11-4 11-8 12-10)
Greg Chan def Abdul Rahman Mohamad Al Maghrabi (KWT) 3:0 (11-8 11-6 11-9)
Luke Eyles def Juan Irisarri (COL) 3:2 (11-6 7-11 11-7 8-11 11-6)
Maggie Goodman def Maria Camila Sabogal (COL) 3:0 (11-7 11-2 11-3)
Erin Classen def Rachael Shannon (RSA) 3:0 (11-7 11-3 11-6)
Kurstyn Mather def by Shameena Riaz (IND) 1:3 (4-11 11-7 9-11 7-11)
Hannah Slyth def by Lilou Brevard (FRA) 1:3 (11-5 2-11 7-11 5-11)
Sophie Fadaely def by Marie Van Riet (GER) 1:3 (13-11 5-11 6-11 5-11)

Day 3

It was a mixed day of results for our young Aussie athletes.

In the Consolation Round of 16, Luke Eyles defeated Ukraine’s Timofey Radionov in a five-set back-and-forth battle (12-10 6-11 11-5 4-11 11-8). Eyles will now face Harith Danial Jefri from Malaysia in the Consolation quarter-final at 11.40am local time (7.40pm AEST).

Dylan Classen was the other Aussie to secure a victory on Day 3 of competition, defeating Samuel Gerrits of the Netherlands 3:2 (11-5 4-11 11-7 5-11 11-8).

Others had tough battles on their hands, and unfortunately lost to their opponents:

33th/48th place: Jhansi Bhavsar (USA) def Erin Classen 3:0 (11-9 11-3 11-2)
Arav Bhagwati (USA) def Brendan Macdonald 3:1 (11-5 10-12 11-4 11-9)
65th/80th place: Ana Munos (FRA) def Margaret Goodman 3:2 (11-5 6-11 11-13 3-11 11-7)
Seth Flisberg (RSA) def Gregory Chan 3:0 (11-6 11-7 17-15)
49th/64th place: Maya Weishar (GER) def Kurstyn Mather 3:0 (11-7 11-4 11-8)
49th/64th place Maria Clara Ramirez Velasquez (COL) def Hannah Slyth 3:1 (11-8 7-11 11-9 11-7)
17th/32nd place Ocean Ma (CAN) def Madison Lyon 3:1 (11-5 11-4 11-9)
49th/64th place Naomi Nohar (NED) def Sophie Fadaely 3:1 (11-9 9-11 11-9 11-3)

Day 4

It was a tough day on court for Team Australia.

In the Men’s Plate, Western Australia’s Dylan Classen came agonisingly close to advancing to the semi-finals but went down to Eygptian Omar Azzam in the quarter-final. Azzam, who is just 16-years-old and has experience on the PSA Tour, showed his dominance in game one to take it 11-1. As Classen found his groove, he made it tough for the Egyptian to ease through the match, testing him in game two and three. Unfortunately, it wasn’t to be as Azzam secured a Plate semi-finals spot with a 3-0 (11-1 11-6 12-10) win.

Meanwhile, in the Men’s – Special Plate, Luke Eyles went down to Malaysia’s Harith Danial Jefri 0-3 (11-4 11-8 13-11). Over on the women’s side of the draw, Queensland Madison Lyon will play for a 27-28 place finish after going down to France’s Lauren Baltayan 1-3 (11-3 11-0 8-11 11-1).

Hannah Slyth beat Belgium’s Jeanne Dael in the places 57-64 in a tense five-game match. Coming from behind after losing the first two games, Slyth turned the game around in the third, winning 12-10. She continued on the winning path in game four and five to secure a 3-2 (4-11 6-11 12-10 11- 11-) victory.

Sophie Fadaely also won her places 57-64 match defeating South Africa’s Nicola Bently 3-0 (11-8 11-2 11-5). Maggie Goodman produced a win against Poland’s Jagoda Gora 3-0 (11-2 11-3 11-1). Erin Classen will play for a 45-48 place finish after France’s Ella Galova won 3-1 (11-6 11-2 7-11 11-7).

Matches will be streamed across several different platforms:

  • YouTube WSF: All matches on the glass court and court 4 (Squash du Rêve)
  • Sport en France: Glass court matches on the app, semi-finals and finals on the channel
  • Olympic Channel: Quarterfinals (to be confirmed), Semi-finals and Finals
  • YouTube Squash du Reve – FFSquash: Courts 2, 3 and 5

Aussies in Action (Perth Time)

Ona Blasco v Madison Lyon – 5pm
Anne Leakey v Hannah Slyth – 5pm
Sophie Fadaely v Rachael Shannon – 5pm
Kurstyn Mather v Jeanne Dael – 6:20pm
Maiden-Lee Coe v Erin Classen – 6:40pm
Maggie Goodman v Renske Huntelaar – 8:40pm

The full schedule and results can be found here.  

World Junior Champs – Day 1 Recap

It was a mixed day on court in Nancy as competition got underway in the women’s and men’s singles draw at the WJCs.

After a tough day of competition, two Aussies have secured a spot in Round 3 – Madison Lyon and Oscar Curtis.

Hannah Slyth (also the youngest member of the team) went straight into Round 2 where she faced Hong Kong’s Tse Yee Lam Toby. It proved to be a close match despite the scoreline with Toby winning out in the end 3-0 (12-10 11-9 11-6).

Meanwhile, Western Australia’s Erin Classen had a tough draw on her hands. She defeated Greece’s Ioanna Zoi 3-0 (11-1 11-3 11-2) in the opening round, before she came face-to-face with No.2 seed Amina Orifi of Eygpt. 15-year-old Orifi, who has a British Open Junior title to her name, won 3-0 (11-3 11-0 11-0).

Oscar Curtis eased past USA’s Rehan Luthra 3-0 (11-7 11-7 11-4) and South Africa’s Luke James Jacoby 3-0 (11-6 11-3 11-4).  He will now face 9/16 seed Denis Gilevskiy of Ireland on Friday 12 August at 10pm Saturday (Perth time).

Greg Chan was ousted in Round 1 with Canada’s Jacob Lin taking the match 3-1 (11-6 11-6 6-11 11-8) while Dylan Classen went down 0-3 (10-12 11-13 5-11) in a close match against USA’s Avi Agarwal.

The full schedule and results can be found here.

Day 2 (All times are for Perth)

Denis Gilevskiy v Oscar Curtis – 10pm (Ct 4)
Malak Khafagy v Madison Lyon – 11:20pm (Ct 1)

Plate
Brendan Macdonald v Raphael Margon – 4pm (Ct 6)
Dylan Classen v Daniel Lynch – 4:40am (Ct  8)
Kian Englund Jonsson v Andre Lynn – 6pm (Ct 3)
Abdul Rahman Mohamad Al Maghrabi v Greg Chan – 6:40pm (Ct 6)
Luke Eyles v Juan Irisarri – 7:20pm (Ct 3)
Kurstyn Mather v Shameena Riaz – 7:20pm (Ct 8)
Lilou Brevard v Hannah Slyth – 8pm (Ct 5)
Marie Van Riet v Sophie Fadaely – 10pm (Ct 2)
Maggie Goodman v Maria Camila Sabogal – 10pm (Ct 8)
Rachael Shannon v Erin Classen – 12:40am (Ct 2)

YouTube WSF: All matches on the glass court 1 and court 4 (Squash du Rêve)
Sport en France: Glass court matches on the app, semi-finals and finals on the channel
Olympic Channel: Quarterfinals (to be confirmed), Semi-finals and Finals
YouTube Squash du Reve – FFSquash: courts 2, 3 and 5

August SWAN

The August 2022 edition of the SWAN is ready for you to sink your teeth into.

  • WA State Junior Champs
  • Birmingham 2022 Commonwealth Games
  • WA Squash update
  • FeNaClNG 2022
  • A feast of Junior events
  • …and all the regular sweet treats!

Click on the cover page below – bon appétit!!

Clubs Forum – Have Your Say

Friendly reminder about the Clubs Forum taking place at WA Squash HQ (Belmont) from 6.30pm next Wednesday 17 August 2022.  Hear about Game Plan, Fuel to Go & Play, a general WA Squash update, and have your say about it all.  We want to hear from you! 

Not in Perth?  No worries!  There’s a Zoom link you’ll receive in your confirmation email.

So register now via https://www.eventbrite.com.au/e/wa-squash-clubs-forum-tickets-390943621897.

World Junior Championships – Nancy, France

Our WA juniors flew out just yesterday, headed for Nancy, France to compete in the World Junior Championships 2022.  The Australian team will be supported by Junior Assistant Coach and WA Squash Hall of Fame-r Sue Hillier.  Below are the first round match times for our Fantastic Five in Australian Western Standard Time (we’ve already worked it out for you, how kind!) this Thursday 11 August 2022:

Dylan Classen 5.55pm (v Avi Agarwal, US) TSB Jarville – Glass Court 1
Oscar Curtis 7.05pm (v Rehan Luthra, US) Squash Club “Le Rêve” – Court 6
Erin Classen 7.40pm (v Ioanna Zoi, Greece) TSB Jarville – Court 8
Greg Chan 8.50pm (v Jacob Lin, Canada) Squash Club “Le Rêve” – Court 5
Hannah Slyth 9.25pm (v Tse Yee Lam Toby, Hong Kong) Squash Club “Le Rêve” – Court 3

All draws can be found on the WSF website here: https://wsf.tournamentsoftware.com/sport/draws.aspx?id=8C4133ED-2BBA-4FBB-BF50-CFC6CED022B1

All matches played on the glass court as well as Squash du Rêve Court #4 will be streamed on the WSF YouTube Channel: https://www.youtube.com/c/WorldSquashFederationWSF
Squash du Rêve Courts #2, 3 and 5 will be streamed on the club’s YouTube channel: https://www.youtube.com/channel/UCGjCn7CQtRqFb5MEyRyeaYQ
Semis and finals for individual and team events will be broadcasted on the Olympic Channel with English commentaries: https://olympics.com/…/2022-wsf-squash-world-junior…/

Bonne chance (good luck) Fantastic Five!!