Category: Juniors

Cambridge Junior Teams Challenge September 21 – 22

Cambridge Junior Teams PosterThe event will allow juniors to form teams of 3 (Additional reserve is allowed) and compete against other junior teams of similar ranking points ability.  Junior will have the chance to represent their junior clubs or they can enter teams amongst themselves if they want to pay with friends from different clubs.

Talk to your Junior Club Co-ordinator to get a team together

2019 Cambridge Teams event individual entry

Narrogin Junior Tournament

Just a quick reminder to get your entries in for the Narrogin Squash Junior tournament to be held on Saturday 17 August, hosted by the Narrogin Squash Club. Entries close Wednesday 14 August 2019.

Also, according to the Narrogin Squash Club Facebook page, on Friday 16 August  the Narrogin Club are going to be hosting a Refereeing clinic delivered by Nationally Accredited Referee Neil Butler, followed by an exhibition match between Bunbury’s Jamie Herring and Mirrabooka’s Kane Fasolo.  A fantastic opportunity to view 2 top players slog it out and learn some valuable knowledge and gain confidence as a referee.  This event starts at 6pm and concludes at 9pm.

If you’re keen to join in the activities on Friday night, please contact Alyce 0448771153 or email narroginsquash@outlook.com   to RSVP!

Narrogin poster 2019

WA Juniors win first round of World Junior Championships

IMG_5071

Six Australians will be involved in second round action at the 2019 World Junior Championships in Malaysia after a tough day of competition during Tuesday’s first round. Remashree Muniandy, Erin Classen, Greg Chan, Abel Jin and Ethan Eyles were all successful on the opening day of competition and will join South Australia’s Alex Haydon in the second round, after Haydon enjoyed a first round bye.

Muniandy and Eyles both won in straight games, while Classen and Chan went the distance against their respective opponents.West Australia’s Abel Jin recovered after dropping the first game against his opponent before winning 3-1.

ACT’s Sam Sergo and Queensland’s Kurstyn Mather were both involved in tough five game losses and will move into the consolation and plate draws in the coming days. They will be joined by Sze Yu Lee, Josh Penfold, Katie Davies and Dylan Molinaro who all faced challenging opponents in round one.

Follow our juniors here https://www.wsfworldjuniors.com/

2019 WA State Junior Squash Team

2019 State Team AnnouncementThe State Team was announced after the State Junoir Teams event on 9th July at Squashworld Mirrabooka.  It is anticipated that the team will travel to Singapore in December.

U19 – Girls: Aliah  Al Shabib(M/G), Jacqui Gray(Hil), Pascale Louka (V/P) – U19 Boys: Abel Jin (V/P), Cooper Kennedy (Esp), Remi Young (Mar)

U17 Girls: Erin Classen (Mir), Michaela Pratt (Nar), Jamie Tsangaris (Exm) – U17 Boys: Dylan Classen (Mir), Oscar Curtis (Cam), Oscar Lindsey(Mir).

U15 Girls: Caitlin Pratt (Nar), Hannah Slyth (B/G)  U15 Boys: Finlay Galt(Mar), Daniel Marsh (M/G)

U13 Girls: Isla McMullen (Mand), Isla Harris (Mor)  U13 Boys: Jono Groenewald (Mar), Eric Marsh (M/G), Waldo Vorster (Mand)