Category: Tournaments

WA Junior State Team – Singapore Junior Open Final Results

FINAL RESULTS

U13 Boys : Eric Marsh beat Joshua John 2-0 Final placing: 21-22 – Jono Groenewald lost to Ravipan Limphailboon 0-2 Final placing: 35-36 – Waldo Vorster beat Jawei Lim 2-1 Final placing: 37-38

U13 Girls: Isla Harris beat Arissa Faria Syed Kebir 2-1 Final placing: 9 –  Isla McMullen Saiesha Ranjan 2-0 Final placing: 13

U15 Boys: Daniel Marsh beat Rohan Washwa 2-1 Final placing: 37-38

U15 Girls:Caitlin Pratt  beat Jeanne Craig 2-0 Final placing: 17-18 –  Hannah Slyth beat Durar Camalia Abd Razak 2-1 Final placing: 17-18

U17 Boys:Dylan Classen lost to Shamiel Haeyzad 2-3 Final placing: 6 – Oscar Lindsey lost to Samuel Lau Final placing: 12

U17 Girls: Erin Classen beat June Loke 3-2 Final placing: 5 –  Michaela Pratt lost to Ashton Weir 1-2 Final placing: 12

U19 Girls:  Aliah Al-Shabib lost to Nai-Wen Hsaio 0-3 Final Placing: 8

Also entering from WA

U11 Boys: Alex Marsh lost to Gabriel Chew 0-2 Final placing: 39-40 and U17 Boys Dewald Vorster Unesh Ramesh 2-1 Final placing: 33-34

For full draw: http://www.tournamentsoftware.com/sport/draws.aspx?id=829ED623-C5B0-4A4C-A30A-DF35E8D68BD5

2020 Junior Squash Camp January 29 & 30

True Sport Junior Camp

The 2020 Junior Squash Camp is on the 29th and 30th January at Squashworld Brentwood for 9 – 15 year olds. Participants will participate in a range of on court training and games with qualified coaches.  Registration 2020 WA Squash Camp Registration  Entries close: 10 January

The registration also includes entry into the New Years Bash, the first ability based two day Junior tournament for 2020. Held at Squashworld Brentwood.  2020New Years Bash Entry

 

Manjimup Junior Squash Tournament 23 November.

sgpslogo

Calling all juniors… the last junior squash tournament in the 2019 Southern Grand Prix Series.  It’s also where we crown the overall champions of the 2019 Series. The Manjimup Junior Squash Tournament will be held on Saturday 23rd November at the Manjimup Country Club.  Full details are in the attached poster.Manji3

Entries are via Sporty HQ –https://www.sportyhq.com/tournament/view/2019-Manjimup-Junior-Squash-Tournament

The Manjimup Mozzies are also providing a wonderful buffet (read gourmet) lunch for players and guests.   The cost of lunch is $10 each (bargain!).

An event page has been set up on the Bunbury Squash Facebook page.

 

Australia wrap up the Trans Tasman series 3/0

 

There was no complacency during the final test, with the series won, Australia finished with an 11/3 match score in the final test.  Sue and Anne went through undefeated.

As always, there was fantastic competitiveness and comradery between the two nations.  We now look forward to playing the NZ Masters Individual Championships.

Day 3 Results Australia d NZ 11/3

  • O35(L) K Phillips l  K Roberts  3/1          (M) B Freeme d A Crome 3/1
  • O40 (L) M Martin d D Dunbar 3/0          (M) M O’Hare d K Shuja 3/1
  • O45 (L) S Davis d N Cull 3/1                     (M) J Bond l S Gardiner 1/3
  • O50 (L) S Nelson l L Cowlard 1/3           (M) P Bastow l G Duberly 3/1
  • O55 (L) S Hillier d K Newman 3/0          (M) W Miller d B Meyer 3/1
  • O60 (L) A Richards d K Walton 3/1        (M) K Smith d M Walldin 3/1
  • O65 (L) G Mitchell d F Walker 3/2          (M) M Brown d W Seebeck 3/1

Australian Masters team defeat NZ in Trans Tasman test series

Aussie squash

The Australian Masters Squash Team were treated to a traditional Kiwi opening ceremony to welcome us to the Trans Tasman  3 Test Series which began on Monday 14 October at Timaru Squash Centre, NZ.

WA players Sue Hillier O55 and Anne Richards O60 helped the Australian team to victory with wins in both tests.

Day 1 Results Australia d NZ 11/3

  • O35(L) K Phillips l  K Roberts  3/1          (M) B Freeme d A Crome 3/0
  • O40 (L) M Martin d D Dunbar 3/2          (M) M O’Hare d K Shuja 3/0
  • O45 (L) S Davis d N Cull 3/1                     (M) J Bond d S Gardiner 3/0
  • O50 (L) S Nelson d L Cowlard 3/1           (M) P Bastow l G Duberly 2/3
  • O55 (L) S Hillier d K Newman 3/0          (M) W Miller d B Meyer 3/1
  • O60 (L) A Richards d K Walton 3/0        (M) K Smith d M Walldin 3/1
  • O65 (L) G Mitchell d F Walker 3/1          (M) M Brown l W Seebeck 0/3

Day 2 Results Australia d NZ 10/4

  • O35(L) K Phillips l  K Roberts  2/3          (M) B Freeme d A Crome 3/1
  • O40 (L) M Martin d D Dunbar 3/0          (M) M O’Hare d K Shuja 3/1
  • O45 (L) S Davis d N Cull 3/2                     (M) J Bond d S Gardiner 2/3
  • O50 (L) S Nelson d L Cowlard 0/3           (M) P Bastow l G Duberly 3/0
  • O55 (L) S Hillier d K Newman 3/1          (M) W Miller d B Meyer 3/2
  • O60 (L) A Richards d K Walton 3/0        (M) K Smith d M Walldin 3/0
  • O65 (L) G Mitchell d F Walker 3/1           (M) M Brown l W Seebeck 2/3

The third test starts today at 1pm.

Bunbury/Lesch take out the 2019 Country Week A Grade Ladies and Mens Titles

BunbLesch

Congratulations to the Bunbury/Leschenault teams winning the Ladies and Mens A Grade Country Week event over the weekend.  48 teams played at Squashworld Mirrabooka with divisions down to F Grade.

Congratulations to all divisions winners.  It was great to see so many players at the event ranging from 12 years to (lets just say) very mature people.  Great sportsmanship, camaraderie and plenty of smiles from a fun weekend playing the Worlds Healthiest Sport.

For full results:   2019 WA Country Squash Champs – Results

Congratulations to our podium winners and all Juniors who played in the AJC held in Davenport.

IMG_5209Congratulations to our juniors who had podium finishes at the AJC.

  • U19 Boys Runner Up – Greg Chan
  • U13 Girls Runner Up – Isla Harris
  • U17 Boys Third – Dylan Classen
  • U15 Girls Third – Caitlin Pratt
  • U13 Girls Third – Hannah Slyth

Some tough 5 setters on the last day, well done all

For full results see: https://www.sportyhq.com/tournament/view/Australian-Junior-Championships-2019-Platinum