Major Tournament Winners

 

WA Open State Champions
1938
1948
1949
1950
1951 John Freedman
1952 Dawson Hamilton
1953 John Cheadle
1954 Miss D. Morgan (England) Clark C. Johnson
1955 Miss H. Williams Clark.C. Johnson
1956 Miss Val Marshall Dawson Hamilton
1957 Miss Val Marshall Clark C. Johnson
1958 Mrs. Val Clauson Ken J. Watson
1959 Miss H. Jordan Ken J. Watson
1960 Mrs. Val. Clauson Ken J. Watson
1961 Mrs. Helen Smith Ken J. Watson
1962 Mrs. Helen Smith Don Watts
1963 Miss Helen Plaisted John Freedman
1964 Mrs. Val Clauson Frank Taaffe
1965 Miss Helen Plaisted Felix Spittell
1966 Miss Helen Plaisted Malcolm C. Exley
1967 Miss Helen Plaisted Felix Spittell
1968 Mrs Helen Muir (nee Plaisted) Frank Taaffe
1969 Barbara Wall Felix Spittell
1970 Barbara Wall Robert Meuleman
1971 Barbara Wall Robert Meuleman
1972 Jenny Irving Robert Meuleman
1973 Chris VanNierop Robert Meuleman
1974 Chris VanNierop Kevin Andrews
1975 Chris VanNierop Dean H. Williams
1976 Chris VanNierop Dean H. Williams
1977 Chris VanNierop Dean H. Williams
1978 Chris VanNierop Rod W. George
1979 Barbara Wall Rod W. George
1980 Barbara Oldfield Steve L. Wall
1981 Barbara Oldfield Dean H. Williams
1982 Barbara Oldfield Dean H. Williams
1983 Di Davis Dean H. Williams
1984 Di Davis Rod W. George
1985 Di Davis Dean H. Williams
1986 Di Davis Dean H. Williams
1987 Robyn Friday Dean H. Williams
1988 Sue Carter Chris  Dittmar
1989 Robyn Lambourne (nee Friday) Chris  Dittmar
1990 Robyn Lambourne (nee Friday) Mike S. McSherry
1991 Robyn Lambourne (nee Friday) Mike S. McSherry
1992 Robyn Lambourne (nee Friday) Mike S. McSherry
1993 Sue Carter Nathan Gallagher
1994 Sue Carter Greg Laurence
1995 Sue Carter Adam Schreiber
1996 Danielle Drady-Harte Joe Kneipp
1997 Robyn Cooper Paul Price
1998 Kym Keevil Craig Rowland
1999 Chris Cooper Mark Robberds
2000 Rachel Grinham Liam Kenny
2001 Sue Hillier (nee Carter) Tony James
2002 Sue Hillier (nee Carter) Cameron Pilley
2003 Sue Hillier (nee Carter) Wade Johnstone
2004 Cindy Meintjes Clinton Leeuw (South Africa)
2005 Kasey Brown Stewart Boswell
2006 Kasey Brown Mike Corren
2007 Lisa Camilleri Ryan Cuskelly
2008 Cindy Meintjes Steve Finitsis
2009 Cindy Meintjes Ben Ford (England)
2010 Lisa Camilleri Mike Corren
2011 Lisa Camilleri Mike Corren
2012 Liu Tsz-Ling (Hong Kong) Mike Corren
2013 Megan Craig (New Zealand) Mike Corren
2014 Milou Van Der Heijden (Netherlands) Jan Koukal (Czech Republic))
2015 Megan Craig (New Zealand) Joshua Larkin
2016 Tamika Saxby Zac Alexander
2017 Joannah Yue-Hitch (Singapore) Mike Corren
2018 Sue Hillier (Nee Carter) Mike Corren
2019 Erin Classen Mike Corren
WA Open Division Winners
LADIES
DIVISION 1 DIVISION 2 DIVISION 3 DIVISION 4
2001 Karen Grieve Julia Bruce Sarah Aubrey
2002 Gail Haggerty Nicky Milham
2003 Mikayla Maricic Joni Whale Kelli Peerce
2004 Annette D’Raine Jean Keltzer Alana Harrington
2005 Rachel Lee Melissa Lue Yen Jesse Bouma Holly Brown
2006 Angie Toal Helen Whooley Jesse Bouma Holly Brown
2007 Cindy Meintjes Annette D’Raine Holly Brown Susan Green
2008 Emily Bunting Caroline Armstrong Natasha Alexander
2009 Mikayla Maricic Tomoko McLean
2010 Joanne Ttophi Evelyn Macaulay
2011 Sue Hillier Yvonne Trotter Emma Cornish
2012 Cindy Meintjes Angela Cornish Renae Dalton
2013 Zoe Petrovansky Glyn McKeon Faith Hickey
2014 Zoe Petrovansky Amanda Horne Maddy Jamieson
2015 Larissa Huffer Kiara Rogers Erin Classen
2016 Lakeesha Rarere Pascale Louka Olivia Lindsey Olivia Bunter
2017 Clare Slyth Erin Classen Tracy Marshall Isla Harris
2018 Erin Classen Prue O’Neill Celia Culverwell Aliah Al-Shabib
2019 Isla Harris Melanie Hackett
MEN
DIVISION 1 DIVISION 2 DIVISION 3 DIVISION 4 DIVISION 5
2001 Courtney Diggins Michael Naylor Neeraj Aggarwal
2002 Greg Payne Mike Contatore Steven Probst Scott Jarvis
2003 Xavier Koenig Dean Kaliatama Sione Kaliatama Heath Moloney
2004 Gavin Treacy Luke Jamieson Morris Prinsloo Grant Hardwick
2005 Richard Slim Robbie Reilly Fred Tresser Brendan Ward Grant Hardwick
2006 Yasunori Ishiwata (Japan) Robbie Reilly Top Supachawarate Jack Molloy
2007 Matthew Karwalski Adam Jenkin Jose Guzman Sam Maricic
2008 Adam Jenkin Steve Downs Phil Corrick Anthony Quahe Keshav Nair
2009 Jason Patmore Dan Jones Matthew Bridle Drew Cooper Brad Patrucco
2010 Gavin Treacy Donovan Jacobs Yoni Treves Michael Duxbury
2011 Jonathan Geekie (Scotland) Sean Brockman Gianni Morselli Jack Hillier
2012 Luke Bunting Luis Colantoni Damon MacMillan Shaun Billowes Brent Brody
2013 Nick Mulvey (England) Stewart Coleman Jack Hillier Damon MacMillan William Curtis
2014 Diego Gobbi (Brazil) Jack Hillier Sean Strachan Trey MacKenzie Jack Osborn
2015 Joel Luca Jack Hillier Andrew Mountain Jack Osborn Oscar Curtis
2016 Solayman Nowrozi Abel Jin Callum Blakey Tyron Holloway Sam Turner
2017 Jason Patmore Ivan Patchett Oscar Curtis Dan McGrechan Kiran Byles
2018 Damon MacMillan Francis Watene Caillin Blackwood Sam Nichols Finlay Galt
2019 Dylan Classen Josh Blakey Mike Clement Kaleb Sands Eric Marsh
WA Closed State Champions
1988 Robyn Lambourne Dean Williams
1989 Robyn Lambourne Dean Williams
1990 Robyn Lambourne Dean Williams
1991 Robyn Lambourne Stephen Ellul
1992 Not Held Not Held
1993 Not Held Not Held
1994 Not Held Not Held
1995 Not Held Not Held
1996 Amanda Hopps Nathan Gallagher
1997 Julie Eldridge Nathan Gallagher
1998 Not Held Not Held
1999 Not Held Not Held
2000 Not Held Not Held
2001 Not Held Not Held
2002 Not Held Not Held
2003 Not Held Not Held
2004 Not Held Not Held
2005 Not Held Not Held
2006 Not Held Not Held
2007 Cindy Meintjes Patrick Woods
2008 Not Held Not Held
2009 Amanda Hopps Will Jones
2010 Cindy Meintjes Will Jones
2011 Amanda Hopps Sam Brown
2012 Sue Hillier Tim Cowell
2013 Sam Brown Cindy Robarts
2014 Not Held Not Held
2015 Not Held Not Held
2016 Amanda Hopps David Ilich
2017 Cindy Meintjes Mike Corren
2018 Clare Slyth Mike Corren
2019 Cindy Meintjes Mike Corren

 

West Coast Open Champions
LADIES MENS
1988 R. Lambourne D. Williams
1989 K. Buttfield D. Williams
1990 S. Carter D. Williams
1991 R. Lambourne R. Hughes
1992 S. Carter M. McSherry
1993 A. Hopps M. McSherry
1994 J. Eldridge G. Laurence
1995 S. Carter N. Gallagher
1996 A. Hopps N. Gallagher
1997 J. Eldridge N. Gallagher
1998 J. Eldridge N. Gallagher
1999 J. Eldridge N. Gallagher
2000 J. Eldridge G. Laurence
2001 S. Hillier G. Laurence
2002 S. Hillier P. Ratcliff
2003 S. Hillier L. Sorfleet
2004 C. Meintjes P. Ratcliff
2005 A. Hopps P. Woods
2006 C. Meintjes S. Huffer
2007 C. Meintjes P. Ratcliff
2008 Not Held Not Held
2009 Not Held Not Held
2010 J. Ttophi G. Laurence
2019 C Slyth M Corren
WA State Junior Champions
BOYS GIRLS
1961 R. Burns
1962 P. Canute
1963 B. Rowe D. Blackwell
1964 B. Rowe J. Waring
1965 G. Nathan B. Wall
1966 B. Osborne B. Wall
1967 R. Meuleman J. Waring
1968 R. Mueleman L. Collins
1969 W. Lawton L. Collins
1970 K. Andrews L. Collins
1971 S. Wall E. Luke
1972 J. Meuleman J. O’Shannassy
1973 D. Williams J. O’Shannassy
1974 D. Williams A. Hartles
1975 I. Clarke
1976 N. Shipley J. Luke
1977 C. Blake T. McKenna
1978 J. Rogers V. Freedman
1979 M. Pallo T. Dunne
1980 J. Barnes S. Carter
1981 J. Barnes R. Friday
1982 K. Paddick S. Carter
1983 R. Hughes R. Friday
1984 S. Durbridge S. Brady
1985 S. Durbridge J. Girando
1986 S. Ellul K. McBride
1987 J. Girando A. Hopps
1988 S. Ellul A. Hopps
1989 N. Gallagher J. Italiano
1990 M. Bingham J. Eldridge
1991 C. Hogan L. Wheeler
1992 L. Sorfleet J. Buchan
1993 L. Sorfleet J. Zwann
1994 F. Orr C. Meuleman
1995 T. Sorfleet C. Meuleman
1996 J. Stamopoulos B. Lewis
1997 G. Sanders F. Ponta
1998 G. Sanders B. Lewis
1999 M. Sanders B. Lewis
2000 M. Sanders F. Ponta
2001 D. Campbell S. Peter
2002 Y. Tsuchiya K, Mernagh
2003 D. Blackney K. Mernagh
2004 N. Aggarwal K. McQueen
2005 J. Patmore K. McQueen
2006 T. Cowell L. Huffer
2007 Tim Cowell Larissa Huffer
2008 Tim Cowell Mikayla Maracic
2009 Sam Brown Mikayla Maracic
2010 Luke Bunting Luka Stroop
2011 Walter Koteka Sharmaine Mills
2012 Matthew Bridle Eloise O’Connor
2013 Matthew Bridle Eloise O’Connor
2014 Jack Hillier Emma Cornish
2015 Will Curtis Kiara Rogers
2016 Damon Macmillan Kiara Rogers
2017 Remi Young Jade Woods
2018 Abel Jin Erin Classen
2019 Abel Jin Erin Classen
 
Australian Masters Champions
Year Mens Age Group
1985 Greg Williams 35
1086 Greg Williams 35
1989 Greg Williams 35
2007 Chas Renner 75
2007 Alan Appelbee 80
2009 Chas Renner 80
2010 Chas Renner 80
2012 Hongi Laing 65
2012 Chas Renner 85
2013 Chas Renner 85
2015 Ray Villarroya 75
2015 Chas Renner 85
2016 Chas Renner 85
2018 Chas Renner 90
Year Ladies Age Group
1999 Christine Cooper 35
2000 Sue Volzke 45
2001 Sue Volzke 50
2005 Sue Volzke 50
2006 Sue Volzke 55
2007 Amanda Hopps 35
2007 Cindy Neintjes 40
2008 Anne Richards 50
2009 Anne Richards 55
2010 Sonia Pinter 40
2010 Anne Richards 55
2011 Sonia Pinter 45
2011 Anne Richards 55
2012 Anne Richards 55
2013 Sue Hillier 50
2014 Sue Hillier 50
2015 Amanda Hopps 45
2015 Sue Hillier 50
2015 Anne Richards 60
2016 Sue Hillier 50
2016 Sue Volzke 65
2017 Sue Hillier 50
2017 Anne Richards 60
2018 Anne Richards 60